SEM Müzik Olarak Bas Gitar Eğitiminde Biz
Bu eğitim surecinde bas gitarın,ritim (uygulama) ve armoni (teori) arasında duran bir köprü enstrümanı olduğunu tam ve sağlam bir temele oturtularak anlatımını sağladıktan sonra, derslerimizi armoni ve ritim olmak üzere iki kısımda işlemekteyiz. Bu noktada iyi bilinmesi gereken şudur: (daha önce de değinildiği gibi) bas gitar bir eşlik enstrümanı olduğundan ritim (uygulama) derslerinde sadece nota ile eğitim vermek ilerleyen zamanlarda öğrencinin sıkılmasına neden olmaktadır. Öğrencinin bir metronom yardımı ile nota sürelerini doğru çalmaya başlamasından sonra metronomun meydana getirmiş olduğu tekdüzeliği ortadan kaldırmak adına derslerimiz bilgisayar tabanlı müzik program ile ( melodi eşliğinde, yani bir orkestra ile çalıyormuş gibi) uygulamalı olarak yürütülmektedir. Böylece öğrenci hem notayı okuma, hem de ritim ile aynı ve doğru zamanda çalabilme becerilerini geliştirecektir. Bu sayede dersten daha yüksek verim alınarak öğrenciyi sıkmadan, bas gitarın bir eşlik enstrümanı olduğunun tanımı pratikte anlatılmıştır olacaktır.

Ancak unutulmamalıdır ki bir orkestranın ritim ve armoni dengesi bas gitara bağlıdır. İşte bu nedenle düzey ne olursa olsun bir bas gitaristin iyi düzeyde armoni (teori) bilmesi gerekir. Aksi halde ezbere dayalı ve niteliksiz bir müzisyen olmak kaçınılmazdır. Bu nedenle teori derslerine gerekli özen gösterilmelidir.

Enstrümana hakimiyet ve ritim ile doğru zamanda çalınabilme sağlandıktan sonra bir bas gitaristin her tarza yönelik çalabilmesi gerekmektedir. Çünkü bas gitarı olmayanlatin, reggae, funk ya da caz orkestrası düşünülemez. Bu bağlamda en öncelikli hedefimiz her tarza yönelik müzik icra etmeye müsait müzisyenler yetiştirmek olduğundan çalışmalarımızın ilerleyen kısımları bu alanda yoğunlaşmaktadır. Elbette ki derslerimizde örnek parçalar işlenecek ve öğrencinin özel olarak çalmak istediği parçalara da yer verilecektir. Fakat tek birmüzik türü icra etmeye çalışmak (örn: rock ve ya metal vb) ezberden ileri gitmeyecektir ki bu da “SEM Müzik” olarak bizim amacımız değildir.

Derslerimiz ile ilgili detaylı bilgi için Meşrutiyet cadddesi 7/5 Kat : 6 KIZILAY / ANKARA adresini ziyaret edebilir ya da 0 312 4199295 numaralı telefondan SEM MÜZİK KURSU öğrenci işlerimize ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.