Çello’ ya yeni başlayanlar için çello boyutu nasıl olmalı?

Çello kursuna başlamaya karar verdikten sonra dikkat edilmesi gereken konuların başında doğru boyutta çello seçimi gelmektedir.

Çello boyutu; çello dersi alacak öğrencinin yaşı, fiziki gelişimi, el, kol ve parmak yapısı gibi etkenler dikkate alınarak çello eğitimi verecek öğretmenler veya çello boyutları hakkında bilgili kişiler tarafından seçilmelidir.

Genel olarak çellolar standart malzemelerden üretilse de ve çalma prensibi aynı olsa da çelloların birçok farklı boyutu bulunmaktadır. Bunlar; 4/4 (Tam boy), 7/8 (Lady size), 3/4, 1/2, 1/4, 1/8, 1/10 şeklinde sıralanabilir. Bu çeşitliliğin sebebi yukarıda da belirtildiği gibi farklı yaş grupları, bedensel gelişim farklılıkları, el ve kol yapısındaki fiziksel farklılıklardır. Amaç çello dersi almaya başlayacak öğrencinin en rahat şekilde çello çalabilmesini sağlamak için fiziki yapısına en uygun çellonun seçilmesidir.

Genel olarak kabul görmüş çello boyutu-yaş aralığı aşağıdaki gibidir.
Boyut———-Yaş

1/10————4-5
1/8————–5-5
1/4————–6-7
1/2————–8-10
3/4————–11-13
4/4————–14-Yetişkin

Fakat bireysel farklılıklar göz önüne alındığında bu eşleşmeler değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle seçim yapılırken en doğru yöntem profesyonel çello eğitmenlerinden veya çello boyutları hakkında bilgili kişilerden destek alınması olacaktır.

Sem Müzik Kursu öğrenci işleriyle 0 312 4199295 numaralı telefondan iletişime geçerek, çello öğretmenlerimizle randevu ayarlayarak, size en doğru çello boyutunu belirleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.