Klarnet ; Türk Müziğinde olduğu kadar dünya müziklerinde de geçmişe dayalı bir varlık gösterir. Müzik tarihine yüzyıllar önce giren klarnet sol,la,sib,mib ve bas klarnet olarak kendi içinde de farklı akort sistemlerine ayrılmıştır.

 

Klarnet eğitiminde öncelikle eğitimin hangi yönlü olmasına karar verilmelidir. Batı Müziği Formuyla klarnet icra etmek için  sibemol klarnet, Türk Müziği Formuyla icra etmek için sol klarnet eğitimi alınmalıdır.

 


Türk Müziği
icrasında sol klarnet tercih edilmesinin sebebi akort sisteminin Türk Müziği’ne uygun olmasıdır. Günümüz popüler müzik eserlerinin icrasında, hem sol klarnet hem de si bemol klarnet kullanılmaktadır.

 

Eğitim sürecinde öncelikle öğrenciye tutuş pozisyonları, klarnet perde sistemi çalışmaları  ve uzun ses çalışmaları gösterilmektedir. Parmak hızlandırma çalışmalarıyla devam eden eğitim sol klarnet eğitiminde,Türk Müziği Nazariyatı , sibemol klarnet eğitiminde ise  klasik batı müziği, jazz armonisi ve teorisi uygulamalı olarak öğretilmektedir.

 

Eğitim süresince verilen etütlerin tam olarak uygulanması doğrultusunda yaklaşık 2 ay içinde melodiler ve şarkılar çalınmaya başlanabilir.

 

Her enstrüman eğitiminde olduğu gibi klarnet eğitiminde de enstrüman çalabilme isteği, sabır ve ders haricinde yapılacak etütler başarılı olabilmeniz için en önemli unsurlardır.

 

Kursumuz her yıl sonunda, öğrencilerimizin topluluk önünde müzik icra edebilme yeteneklerini geliştirmek için Ankara’nın büyük konser salonlarında konserler düzenlemektedir. Bu konserlerde  tüm branş öğrencilerine bireysel ve orkestra performanslarını sergileme imkanı verilmektedir. Klarnet kursu öğrencilerimizi de öğretmenlerimiz, diğer branşlardaki ( Keman, flüt, ud, kanun, gitar, piyano, saksafon, v.b.) öğrencilerimizle provalar yaptırarak konserlerimize hazırlamaktadırlar.

 

Klarnet derslerimiz, birebir-özel ders olarak haftada 1 gün 1 saat, ayda toplamda 4 saat verilmektedir.

Derslerimiz ile ilgili detaylı bilgi için 0 312 4199295 numaralı telefondan SEM Müzik Kursu öğrenci işlerimize ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.